Достапни линкови

logo-print

Осум земји членки на ЕУ бараат укинување на визите за Западен Балкан


Министрите за надворешни работи на Италија, Полска, Словенија, Унгарија, Словачка, Естонија, Летонија и на Литванија, викендов испратиле писмо до Европската комисија со кое го потврдуваат прогресот на Македонија и другите земји од Западен Балкан и бараат одлуката за симнување на шенгенската визна бариера да биде донесена без одложување, јавува МИА. Шефовите на дипломатиите на осумте земји изразуваат надеж дека целата процедура може да биде завршена до крајот на годината, а безвизниот режим да почне да се применува од 2010-та година.
XS
SM
MD
LG