Достапни линкови

logo-print

Изборната комисија во Молдавија ги потврди резултатите од изборите


Централната изборна комисија во Молдавија ги потврди резултатите од неделните парламентарни избори, според кои комунистите освоиле 60 места. Опозицијата во вторникот протестираше во главниот град Кишињев, а во нередите едно лице загина, а над 270 беа повредени. Претседателот на Молдавија Владимир Вороњин ја обвини соседна Романија за вмешаност во обид да се собори комунистичката власт. Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров побара до Европската Унија и од Романија да дејствуваат против поткопувањето на суверенитетот на Молдавија.
XS
SM
MD
LG