Достапни линкови

logo-print

Јан Фишер од денеска нов премиер на Чешка


Чешкиот претседател Вацлав Клаус денеска се очекува да го наименува Јан Фишер за нов премиер. Клаус го прифати предлогот да се формира службена влада која ќе функционира се до изборите закажани за октомври. Јан Фишер досега ја извршуваше функцијата шеф на Националниот завод за статистика. Се очекува со назначувањето на нов премиер да се стави крај на политичката криза во земјата актуелен претседавач на ЕУ.
XS
SM
MD
LG