Достапни линкови

logo-print

Комунистите во Молдавија немаат апсолутно мнозинство


Комунистичката партија на Молдавија на парламентарните избори во неделата не освоила доволно гласови за да може сама да формира влада, покажуваат конечните резултати на Централната изборна комисија. Прелиминарните информации говореа дека комунистите освоиле 61 мандат, доволни сами да изберат претседател на Молдавија. Инаку, во главниот град Кишињев изминатите три дена се проследени со бурни протести на опозицијата, која ја оспорува победата на комунистите.
XS
SM
MD
LG