Достапни линкови

logo-print

Јан Фишер утре ќе биде именуван за чешки премиер


Претседателот на Чешка Вацлав Клаус утре ќе го именува Јан Фишер за нов премиер на земјата, соопшти денеска Кабинетот на чешкиот претседател. Се очекува со именувањето на новата влада да биде ставен крај на политичката криза во земјата која е актуелен претседавач со ЕУ. Владата на Фишер, инаку досегашен шеф на Националниот завод за статистика, ќе ја извршува должноста до оддржувањето на предвремените избори, планирани за октомври. Неодамна, Чешкиот парламент и изгласа недоверба на владата на премиерот Мирек Тополанек.
XS
SM
MD
LG