Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН без согласност за Северна Кореа


Советот за безбедност на Обединетите нации се уште нема постигнато согласност за одговорот до Северна Кореа откако таа земја лансира ракета со долг дострел. Петте постојани членки на Советот кои имаат право на вето не можат да се договорат за текстот на резолуцијата. Имено, Русија и Кина се против поостра осуда со објаснување дека тоа ќе ги доведе под прашалник шестпартитните разговори за севернокорејската нуклеарна програма. Кина смета дека Северна Кореа има право да ја користи Вселената за мирновременски цели.
XS
SM
MD
LG