Достапни линкови

logo-print

Момчило Перишиќ на привремена слобода


Хашкиот трибунал одлучи привремено да го пушти на слобода поранешниот началник на Генералштабот на Војската на Југославија Момчило Перишиќ. Нему му се суди за злосторства над несрпското население во Сараево, Сребреница и Загреб, во периодот од 1992 до 1995 година. Во меѓувреме, хашкото обвинителство побара од трибуналот да му наложи на обвинетиот Јовица Станишиќ да се врати од привремената слобода заради лечење во Србија.
XS
SM
MD
LG