Достапни линкови

logo-print

Барак Обама на разговори со турските лидери во Анкара


Американскиот претседател Барак Обама ја почна посетата на Турција со оддавање почит на Мустафа Кемал Ататурк во мавзолејот во Анкара. Предвидено е денеска Обама да разговара со турскиот претседател Абдула Ѓул, со премиерот Реџеп Таип Ердоган, а ќе има и обраќање во Парламентот. Потоа, Обама ќе отпатува за Истанбул каде што ќе се одржи форумот на Обединетите Нации за промоција на разбирање меѓу Западот и Исламскиот свет. Најавено е учество на над илјада и 500 преставници од 50-тина држави.
XS
SM
MD
LG