Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН без реакција за Северна Кореја


Советот за безбедност на Обединетите Нации, на итната седница, не постигна никаков договор за евентуални мерки во врска со лансирањето на проектил од долг дострел од страна на Северна Кореја. Соединетите Држави, земјите од Европската Унија и Јапонија се залагаа Советот да го осуди потегот на Пјонг Јанг и да го оцени како провокација, но Кина и Русија биле на став дека реакцијата треба да биде поумерена.
XS
SM
MD
LG