Достапни линкови

logo-print

Службена влада во Чешка до вонредните избори


Чешките парламентарни партии се договорија земјата до изборите да ја води службена влада, а за премиер го предлагаат шефот на националниот завод за статистика Јан Фишер, јавуваат чешките медиуми. Премиерот во оставка Мирек Тополанек ваквиот предлог уште денеска ќе му го достави на чешкиот претседател Вацлав Клаус. Вонредните парламентарни избори, согласно со договорот, треба да се одржат на 9-ти и на 10-ти октомври.
XS
SM
MD
LG