Достапни линкови

logo-print

Данскиот премиер си поднесе оставка по изборот за нов шеф на НАТО


Данскиот премиер Андрес Фог Расмусен денеска си поднесе оставка на функцијата откако вчера на самитот на НАТО беше избран за следен генерален секретар на Алијансата. Расмусен ја предаде оставката на данската кралица Маргарета Втора. Тој ќе го замени сегашниот генерален секретар на НАТО Јап Де Хоп Схефер чиј мандат истекува на крајот од јули.
XS
SM
MD
LG