Достапни линкови

logo-print

Обама бара од Северна Кореја да не тестира ракета


Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да не го спроведе најавеното тестирање на проектил од долг дострел. Говорејќи во Стразбур каде што денеска пристигна на самитот на НАТО, Обама изјави дека станува збор за акт на провокација што би требало да биде запрен. Северна Кореја деновиве најави дека од утре до осми овој месец ќе лансира ракета со телекомуникациски сателит. Јужна Кореја се сомнева во тоа со оглед на досегашното искуство при вакви најави од северниот сосед.
XS
SM
MD
LG