Достапни линкови

logo-print

Ердоган лично против Расмусен на чело на НАТО


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека тој лично бил против кандидатурата на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен за нов генерален секретар на НАТО, јави турската телевизија, цитирајќи го неговото обраќање во Центарот за истражување Четам Хаус во Лондон. Тој го повторил своето лично сомневање дека Расмусен може да придонесе за светскиот мир со оглед на неговиот став во врска со објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во данските весници. Расмусен денеска потврди дека е кандидат за нов шеф на НАТО.
XS
SM
MD
LG