Достапни линкови

logo-print

Хашкиот трибунал ги отфрли барањата на хрватските генерали


Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска одби да ги отфрли обвинувањата против хрватските генерали, Анте Готовина, Младен Маркаќ и Иван Чермак, обвинети за протерување и убиства на срби од Хрватска. Тоа, според обвинителниот акт, го сториле пред четиринаесет години во операцијата Луња за враќање на територијата која претходно четири години била под контрола на србите.
XS
SM
MD
LG