Достапни линкови

logo-print

Истрага на ООН за воени злосторства во Газа


Обединетите нации денеска го наименуваа Ричард Голдстоун за предводник на мисијата која треба да ги истражи обвинувањата за воени злосторства направени од израелските војници за време на тринеделната офанзива во Појасот Газа. Голдстон претходно беше главен обвинител за воени злосторства во поранешна Југославија и Рунда. Израел одби да соработува во истрагата.
XS
SM
MD
LG