Достапни линкови

logo-print

За три месеци убиени 35 новинари во светот


Само во првите три месеци од годинава во светот се убиени 35 новинари на работна задача , соопшти невладината организација за заштита на новинарите во конфликтни подрачја „Прес емблем кампејн“ со седиште во Женева. Во истиот период лани биле убиени 20 новинари. Во соопштението се наведува дека од почетокот на годинава биле убиени новинари во 16 држави, и тоа петмина во Пакистан, а по четворица во Ирак и во појасот Газа.
XS
SM
MD
LG