Достапни линкови

logo-print

Јапонија ќе бара итна седница во ОН за Северна Кореја


Јапонија ќе побара итна седница на Советот за безбедност на ОН на која би се разговарало за евентуален одговор, доколку Северна Кореја во наредните денови изврши лансирање на ракета со долг дострел, изјави денеска јапонскиот амбасадор во ОН Јукио Такасу. Северна Кореја соопшти дека меѓу 4 и 8-ми април ќе лансира комуникациски сателит во вселената, но западните сили сметаат дека всушност станува збор за тестирање на ракета со долг дострел.
XS
SM
MD
LG