Достапни линкови

logo-print

Чешка нема да издава работни визи за пет земји


Чешка го суспендираше издавањето работни визи за пет земји со цел да го намали приливот на евтина работна сила во услови на економска криза. Чешкото министерство за надворешни работи соопшти дека овој чекор се однесува на Молдавија, Монголија, Тајланд, Украина и Виетнам. На почетокот од годинава, чешката влада започна да им исплаќа авионски превоз и по 500-тини евра бонус на работниците од земјите кои не се дел од Европската Унија, кои што доброволно ќе одлучат да се вратат во своите земји по губењето на работното место.
XS
SM
MD
LG