Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на невработени во ЕУ


Невработеноста во земјите од Европската Унија во моментов изнесува 7,9 отсто во споредба со 7,7 проценти во јануари, соопшти Заводот за статистика на Европската Унија. Најголема стапка на невработеност има во Шпанија со 15,5 отсто, во Летонија со 14,4 проценти невработени лица и во Литванија каде е регистрирана невработеност од 13 отсто.
XS
SM
MD
LG