Достапни линкови

logo-print

САД наскоро во Советот на ООН за човекови права


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ја поздрави одлуката на администрацијата на американскиот претседател Барак Обама во идниот месец Соединетите држави да конкурираат за место во Советот на Обединетите нации за човекови права. Генералниот секретар оценува дека тоа е важен пресврт во однос на политиката на поранешниот претседател Џорџ Буш кој ја игнорираше работата на ова тело со седиште во Женева.
XS
SM
MD
LG