Достапни линкови

logo-print

Апел од Папата до светските лидери да не забораваат на сиромашните


Поглаварот на Римокатоличката црква Бенедикт 16-ти побара од лидерите кои ќе присуствуваат на самитот на Г-20 и натаму да обезбедуваат храна и помош за сиромашните земји и покрај тоа што е светска економска криза. Папата во писмото што го упатил до британскиот премиер Гордон Браун побарал од него и од другите светски лидери да не заборават на сиромашните кои ќе бидат најголема жртва на кризата. Исто така, тој ги потсетил лидерите да не забораваат ни на климатските промени. Браун одговорил со писмо во кое наведува дека еден од приоритетите на самитот ќе бидат и сиромашните.
XS
SM
MD
LG