Достапни линкови

logo-print

Израелскиот парламент го одобри составот на владата на Нетанјаху


Бенјамин Нетанјаху денеска стапува на должноста премиер на Израел. Доцна синоќа израелскиот парламент го потврди составот на новата влада, јавуваат агенциите. Од вкупно 120 пратеници, 69 гласале за новата влада на чело со Нетанјаху, додека другите биле воздржани. Во својот поздравен говор Нетанјаху им порачал на пратениците дека ќе даде се од себе за да постигне правичен и долготраен мир со сите соседи и вопшто со целиот арапски свет, но не го спомнал воспоставувањето палестинска држава. Ова е втор премиерски мандат на Нетанјаху, кој веќе беше на чело на владата од 1996 до 1999 година.
XS
SM
MD
LG