Достапни линкови

logo-print

Израелскиот Парламент гласа за владата на Нетанјаху


Во израелскиот Парламент се оддржува седница на која се гласа за новата влада, која ќе ја предводи Бенјамин Нетанјаху. Во обраќањето пред парламентарците Нетанјаху кој инаку се противи на можноста за создавање независна палестинска држава, рече дека ќе работи со палестинските лидери за постигнување на ,,целосен мир.“ Нетанјаху кој е лидер на партијата Ликуд, успеа да формира владина коалиција со Лабуристичката Партија и уште две други помали партии. Тие обезбедија 69 од 120-те места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG