Достапни линкови

logo-print

Македонија разгледува зголемување на своите војници во Авганистан


Република Македонија ќе продолжи да биде дел од мисијата во Авганистан, истакна министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Хаг на Меѓународната конференција посветена на состојбата во Авганистан. Тој додаде дека Македонија ги разгледува можностите за дополнително значително зголемување на бројот на македонските војници во оваа земја и во 2010 година. Милошоски посочи дека во 2009-та година бројот на македонски војници во Авганистан е зголемен за 25 проценти, и во оваа земја во моментов има повеќе од 170 војници на македонската армија. Со тоа Македонија е рангирана меѓу првите шест земји контрибутери во Авганистан сразмерно со нивната големина, истакна Милошоски.
XS
SM
MD
LG