Достапни линкови

logo-print

Во Катар самит на Арапската Лига


Денеска во Катар се оддржува самит на Арапската Лига, на кој присуствува и претседателот на Судан Омар Ал Башир, за кого Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење поради воени злосторства во Дарфур. Во рамки на самитот, претседателот на Сирија Башар Ал Асад, ги повика арапските лидери да заземат став и да го отфрлат обвинението против суданскиот претседател. На самитот на Арапската Лига, присуствува и генералниот секретар на ОН Бан Ку Мун.
XS
SM
MD
LG