Достапни линкови

logo-print

22 загинати во метеж на фудбалски стадион


Најмалку 22 лица загинаа во метежот којсе создаде на стадионот во Абиџан за време на фудбалскиот меч меѓу Брегот на Слоновата Коска и Малави на квалификациите за Мундијалот 2010. Гледачите кои имале карти со сила ја урнале капијата на еден од влезовите при што се урнал и зидот. Фудбалскиот сојуз на Брегот на Слоновата коска и полицијата ја утврдуваат одговорноста за несреката.
XS
SM
MD
LG