Достапни линкови

logo-print

Муслиманските земји против Расмусен на чело на НАТО


Муслиманските земји побарале од Турција да вложи вето на изборот на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен за генерален секретар на НАТО, изјави турскиот премиер Таип Ердоган. Мандатот на сегашниот генерален секретар Јап де Хоп Схефер му истекува на крајот од јули годинава, а неговиот наследник треба да биде наименуван за време на претстојниот самит на НАТО во почетокот на април. Ердоган додаде дека на Расмусен му ја пренесол загриженоста поради неговиот став во врска со објавените карикатури на пророкот Мухамед во данскиот печат пред три години.
XS
SM
MD
LG