Достапни линкови

logo-print

Шефовите на дипломатиите на ЕУ денеска за Западен Балкан


Вториот ден од неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија што се одржува во чешкото место Хлубока над Влтава е посветен на ситуацијата во Западен Балкан. Повеќето од евроминистрите кои денеска разговараат со нивните колеги од Балканот вчера оценија дека вратата на Унијата за овие земји треба да остане отворена. ,,Ако ја затвориме, на Балканот ќе има нови конфликти,, изјави министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселбор.
XS
SM
MD
LG