Достапни линкови

logo-print

Канада ќе го брани својот суверенитет на Арктикот


Канадската влада соопшти дека останува посветена на нејзините заложби на Арктикот. Шефот на канадската дипломатија Лоренс Канон прецизира дека Канада е подготвена да го заштити својот суверенитет на тие простори. До ова дојде откако Русија ги обелодени своите планови за формирање нови воени сили кои имаат за цел да ги чуваат руските интереси на Арктикот. Според сегашнаото меѓународно право, ниту една земја не ги поседува северниот пол и Арктичкиот океан.
XS
SM
MD
LG