Достапни линкови

logo-print

ОН ја поздравуваат новата стратегија на САД за Авганистан


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ја поздравува новата стратегија за Авганистан што вчера ја претстави американскиот претседател Барак Обама, соопшти портпаролот на генерлниот секретар Миѓел Монта. ,,Очекуваме да видиме зголемено присуство на меѓународната заедница заради побрза реконструкција на Авганистан,, изјави таа. Претседателот Обама изјави дека новата стратегија на војната ќе има само една цел, уништување на борците на Ал Каида во Авганистан и во сосдениот Пакистан. Затоа, тој најави испраќање дополнителни четири илјади војницици кои треба да ги обучуваат авганистанските сили во справувањето со Ал Каида.
XS
SM
MD
LG