Достапни линкови

logo-print

Турција нема да го блокира изборот на Расмунсен за НАТО


Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави денеска дека неговата земја нема да стави вето на изборот на данскиот премиер Андерс Расмунсен за нов генерален секретар на НАТО и покрај аферата со карикатурите на пророкот Мухамед, што почна од Данска. Ѓул оцени дека Расмунсен е еден од најуспешните премиери во Европа и оти не треба многу да се зборува за верскиот аспект, бидејки тоа води кон поделби.
XS
SM
MD
LG