Достапни линкови

logo-print

Тензии околу Северна Кореја


Јапонија нареди да се стрела во секаков објект кој би паѓал врз нејзина територија доколку нешто тргне погрешно со ракетата што треба да биде истрелана од Северна Кореја. Пјонгјанг најави дека ке лансира комуникациски стаелит во следниот месец, додека Соединетите Држави и сојузниците веруваат дека станува збор за ракета со долг дострел. Американски, Јапонски и Јужнокорејски дипломати на оваа тема денеска ќе дискутираат во Вашингтон. Русија во меѓувреме побара од Северна Кореја да се откаже од планираното лансирање со цел тенизчната ситуација да се реши со дијалог.
XS
SM
MD
LG