Достапни линкови

logo-print

Косовскиот вицепремиер го повика УНМИК да се повлече


Косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи денеска ги повика државите кои имаат свој персонал во УНМИК да го повлечат, со образложение дека мисијата „ја изгубила смислата на постоење и дејствување во Косово“. Кучи рече дека одлуката на Велика Британија да го намали бројот на своите припадници во мисијата ЕУЛЕКС не е причина за вознемирување. Во меѓувреме, опозицијата во Косово изразува загриженост поради намалувањето на бројот на припадници на ЕУЛЕКС.
XS
SM
MD
LG