Достапни линкови

logo-print

Меркел смета дека НАТО не треба да стане глобална организација


Германскиот канцелар Ангела Меркел ги поддржа повиците за реорганизација на безбедносната структура на НАТО и се заложи за поблиски односи со Русија. Таа потенцираше дека вратите на Алијансата треба да останат отворени за нови членки, при што посебно ги потенцираше перспективите за Украина и Грузија, но додаде дека смета оти НАТО не треба да стане глобална организација. Меркел ова го изјави во обраќањето пред Парламентот, пред јубилејниот самит на Алијансата што ќе се оддржи на почетокот од април.
XS
SM
MD
LG