Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Чешка ќе ја поддржува соборената влада


Шефот на опозиционата чешка Социјалдемократска партија Јиржи Пароубек денеска побара соборената влада на премиерот Мирек Тополанек да остане да ја води земјата се до крајот на чешкото претседателство на Европската унија. Тој притоа најави поддршка на владата во оставка, но под услов да го смени министерот за внатрешни работи Иван Лангер. Премиерот Тополанек денеска му ја предава на претседателот Вацлав Клаус оставката на владата по неизгласаната доверба во парламентот.
XS
SM
MD
LG