Достапни линкови

logo-print

Барање за истрага против Израел за воено злосторство


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека Израел употребил бомби со бел фосфор за време на интервенцијата во Газа, што се смета за воено злосторство. Во извештајот на оваа организација со седиште во Њујорк се бара од Обединетите нации да покрене истрага за ваквите наводи. Вчера израелската армија соопшти дека бомбите биле употребени во согласност со меѓународното право.
XS
SM
MD
LG