Достапни линкови

logo-print

Британија со намалено учество во мисијата ЕУЛЕКС


Британската Влада поради заштеди во буџетот ќе го намали бројот на своите службеници во мисијата на ЕУЛЕКС, но Лондон ќе продолжи да обезбедува поддршка за Косово, финансирајќи ги клучните позиции во ЕУЛЕКС и во Меѓународната цивилна канцеларија соопшти денеска британската амбасада во Приштина. Ваквиот чекор, се наведува во соопштението, сепак ,,нема да го измени силното уверување на Владата во Лондон дека ЕУ треба да продолжи да игра клучна улога во развојот на Косово како независна земја.“
XS
SM
MD
LG