Достапни линкови

logo-print

Турскиот Претседател Абдула Ѓул во Ирак


Турскиот Претседател Абдула Ѓул ја продолжува историската посета на Ирак со денешните разговори со Нерчирван Барзани – премиер Курдски регион. До состанокот во Багдад доаѓа ден по самоубиствениот бомбашки напад во кој во курдскиот град Џалула загинаа над 20 лица. Турскиот Претседател вчера побара од ирачкиот Претседател Џалал Талабани, курд по националност, да ја укине Курдската Работничка Партија која од северен Ирак врши напади врз турска територија. Оваа партија во меѓувреме го одби повикот на Претседателот Талабани за прекин на борбите против Турција и напуштање на ирачката територија.
XS
SM
MD
LG