Достапни линкови

logo-print

Раст на акциите на Дајмлер


Акциите на германскиот произведувач на автомобили Дајмлер пораснаа на берзите, ден откако беше обелоденето дека Инвестициониот фонд на Обединетите арапски емирати стануваат најголем акционер во таа компанија. Дајмлер кој ги произведува автомобилите Мерцедес Бенц и е еден од најголемите произведувачи на тешки камиони вчера соопшти дека државниот фонд на Абу Даби ќе инвестира скоро две милијарди евра во компанијата.
XS
SM
MD
LG