Достапни линкови

logo-print

Нов план за спас американски банки


Американскиот министер за финансии Тимоти Гајтнер се очекува денеска да ги обелодени деталите од планот за спас на разнишаниот банкарски систем во земјата. Тој за Вол стрит Џурнал најави дека администрацијата на Барак Обама е подготвена за таа цел да интервенира со над петстотини милијарди долари. На оваа најава веднаш реагираа берзите во Азија кај кои веќе е забележан пораст од неколку проценти.

XS
SM
MD
LG