Достапни линкови

logo-print

Средба на пакистанските лидери за надминување на политичката криза


Пакистанскиот премиер Јусуф Реза Џилани денеска оствари средба со лидерот на опозицијата Наваз Шариф. Двајцата повикаа на помирување и ставање крај на политичката криза во земјата, но не соопштија детали околу евентуални конкретни договори од средбата. Тие, како што беше најавено разговарале за контроверзните уставни амандмани и некои други прашања за кои постојат разидувања. Инаку, состанокот меѓу двајцата лидери дојде во момент кога судијата на Врвховниот суд Ифтихар Чаудри се врати на должноста. Тој беше разрешен од поранешниот пакистански премиер Первез Мушараф, што предизвика серија протести од опозиционите партии и адвокатите во оваа земја, со барање независно судство.
XS
SM
MD
LG