Достапни линкови

logo-print

Лавров со критики до ЕУ


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров обраќајќи се на Форумот што денеска се оддржува во Брисел, ја обвини Европската Унија дека се обидува да изгради свера на влијание со понудата за партнерство со шест поранешни Советски држави. Имено, Европската Унија го одобри планот за Источно партнерство кој предвидува зголемување на помошта за Ерменија, Азербејџан, Грузија, Молдавија, Украина и можност за Белорусија, од околу 600 милиони евра. Оваа иницијатива, што официјално треба да стартува на 7 мај, има за цел поддршка на демократските и економски реформи во овие шест земји.
XS
SM
MD
LG