Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Унгарија ќе си поднесе оставка


Премиерот на Унгарија Ференц Ѓурчани денеска изјави дека ќе си поднесе оставка, за да создаде можност за формирање на нова владина коалиција која подобро би се справила финансиската криза во земјата. Ѓурчани кој на премиерското место е од 2004-та година, изјави дека за својата одлука утре ќе го информира Парламентот. Економската криза ,,силно“ ја погоди Унгарија, која доби 25 милијарди долари заем од Меѓународниот Монетарен фонд и други институции.
XS
SM
MD
LG