Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Словачка


Во Словачка денеска се одржуваат претседателски избори на кои меѓу 7-те кандидати, најголеми шанси за победа има досегашниот претседател Иван Гашпарович. Според последните анкети, Гашпарович има подршка од 52 насто од гласачите, но веројатно тоа нема да биде доволно за победа во првиот круг. Најсериозен противник му е бившата министерка за труд, Ивета Радичова, која доби подршка од популарни личности од јавниот живот во Словачка.
XS
SM
MD
LG