Достапни линкови

logo-print

САД разочарани од најавеното повлекување на шпанските војници од КФОР


Соединетите држави се разочарани од одлуката на Шпанија да ги повлече своите војници од составот на КФОР на Косово, соопшти портпаролот на Стејт департментот Роберт Вуд. Тој прецизира дека НАТО сојузниците пред десет години се согласиле за неколку принципи, меѓу кој и оној за заедничко влегување и заедничко излегување од Косово. Шпанија има околу шестотини и дваесет војници во КФОР и, според официјален Мадрид, тие би требало да се вратат во земјата до крајот на август годинава.
XS
SM
MD
LG