Достапни линкови

logo-print

Москва очекува вистинско подобрување на односите со Вашингтон


Рускиот Претседател Дмитриј Медведев изјави дека се надева на вистинско подобрување на односите со Соединетите Држави на средбата со Претседателот Барак Обама. Медведев и Обама ќе се состанат во Лондон на 1 април во предвечерието на самитот на Г 20. Односите Москва – Вашингтон беа нарушени за време на администрацијата на Џорџ Буш поради планот за распоредување американски одбранбен систем во Чешка и Полска, како и во по августовската војна против Грузија.
XS
SM
MD
LG