Достапни линкови

logo-print

ЕК бара објаснување за намерите на Рено


Европската Комисја соопшти дека бара објаснување од Париз за одлуката на Рено да го повлече своето производство од Словенија. Француски Рено имено соопшти дека се подготвува за враќање во Франција на некои негови капацитети кои сега се во странство. Владиниот портпарол Лук Шател изјави дека со овој потег во Франција ќе се отворат нови четиристотини работни места. Портпаролот на Францускиот авто производител Натали Боуро, пак изјави дека се зголемува производството во француската фабрика за мали автомобили и дека тоа нема да има влијание за. Рено и Пежо добија 8 милијарди евра државна помош во замена за ветување дека нема да затвораат фабрики или отпуштаат француски работници.
XS
SM
MD
LG