Достапни линкови

logo-print

Караџиќ бара прецизирање на обвинителниот акт


Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ побара денеска од Хашкиот трибунал да му наложи на Обвинителството дополнително да го прецизира обвиненителниот документ во однос на обвинението за заеднички злосторнички потфат, бидејќи смета дека со постоечките наводи непотребно се усложнува веќе и онака комплицираниот процес против него. Обвинението содржи еден „главен“ здружен злосторнички потфат и три други, кои Обвинителството ги поврзува со една заедничка цел, насочена кон протерување на муслиманите и Хрватите од територијата на БиХ во ’90-те години од минатиот век.
XS
SM
MD
LG