Достапни линкови

logo-print

ЕУ смета дека сторила доволно во борбата против рецесијата


Лидерите на Европската унија сметаат дека сториле доволно во борбата против рецесијата во Унијата и ги отфрлија американските барања за зголемување на стимулативните трошоци за поддршка на глобалното економско заздравување. На самитот во Брисел, евро лидерите соопштија дека се уште ги чекаат резултатите од нивниот претходно усвоен план, вреден околу четиристотини милијарди евра. Се очекува денеска тие да расправаат за предлогот за двојно зголемување на помошта на оние земји членки на кои таа им е најпотребна.

XS
SM
MD
LG