Достапни линкови

logo-print

ММФ предвидува пад на светската економија во 2009 година


Светската економија во 2009-та година ќе забележи значителен пад кој ќе изнесува меѓу 0,5 и 1 отсто, соопшти денеска Меѓународниот монетарен фонд. Ова е значителен пад за светската економија после 60 години, поради што сите држави ќе мора да вложат дополнителни напори за да се надминат последиците на кризата, соопштува ММФ.
XS
SM
MD
LG